MASTER MINDS

Welcome to MASTER MINDS, Discover something new today with Question and Answers from children.

M.Teja
6th Class, Proddatur
Who is India's Defence Minister?
Nirmala Sitharaman
N. Vishal
10th Class, Saint Joseph Public School, Hyderabad
J. Aravind
ZPHS Mangalapalli, Nakrekal
P. Lakshmi Abhijatya
5th Class, Sri Chaitanya School, Bobbili
Tanvika
6th Class, Cambridge School, New Delhi
B Dhanesh
9th Class, Hyderabad
Bandaru Pranav
3rd Class, Hyderabad
K. Venkata Harshita
Sri Chaitanya School, Nuzividu
Ch. Karthik Mukesh
Bhashyam School, Katrenikona
M. Vijanya
9th Class, Bhimavaram, West Godavari District
K.Bindu
5th Class, Ravindra Bharathi School, Narasapuram
V. Sisir
7th Class, Delhi Public School, Hyderabad
S. Meenakshi
8th Class, Secunderabad
T. Vinuthna Venkat
Chaitanya Techno School, Visakhapatnam
T. Isha Sri
5th Class, Narayana E-Techno School, Vizianagaram
Tejasri
6th Class, Akshara School, Hyderabad
A. Kamalakar
KKR Gautam School
M. Sai Tulasi
10th Class, Tadepalligudem.
Bhargav
8th Class, Visakhapatnam.
D. Vijaya Kumar
8th Class, ZPHS, Desaipeta, Kamareddy.
Sadhu Mokshagna
V.V. Vidyalayam, Sattupalli
S. Bhanuvardhan
7th Class, Narayana English Medium School.
K. Rakesh
ZPHS, Dirishimcharla
J.V. Kausthub
8th Class, Hindupur.
A. Srinidhi
5th Class, Nellore.
Sandeep
Saint Mary’s High School, Kurnool
P. Preetham
9th Class, Narayana School, Hyderabad
Bala Bhaskar
7th Class, Hyderabad
Jahnavi
9th Class, Srikakulam Zilla
P. Durga Prasad
8th Class, Vizianagaram
S. Bhanuvardhan
8th Class, Gudur
N. Sai Teja
7th Class, Vidyodaya, High School, Jammikunta
D. Jathin
9th Class, Timpany Senior Secondary School, Visakhapatnam
M. Sairaja Krishna
6th Class, Ashram Public School, Kakinada
J. Samvidha
9th Class, Viswabharathi School, Gudivada
Sri Sai Charan
Dilsukhnagar Public School, Hyderabad.
A. Likitha Lahari
6th Class, Visakhapatnam.
J Asha Kiran
10th Class, Tirupati
Vaibhavi Varshini
10th Class, Anakapalle
Surya Vihan
Little Woods Public school, Kakinada
Harini
Government School, Khammam
V. Abhinay
8th Class, ZPHS, Devanur, Sangareddy Zilla
Ch Sravani
8th Class, Chevella
Kommuri Giridhar
6th Class, Punur.
M. Sai Praneeta
10th Class, Nalgonda
G.Prajwal
8th Class, Guntur.
S.K. Manan
5th Class, Sri Bhagawan High School, Tadepalli
T. Sivamani
8th Class, Geeta High School, Medak
G. Mamatha
5th Class, MPPS Mahabubnagar.
B. Sirisha
5th Class, MPPS Mahabubnagar
A. Khadar Basha
8th Class
M. Guna Saket
4th Class, Sunshine School, Narasaraopet
K. Anusree
Vth Class, West Godavari
B. Karthika
Sri Chaitanya School, Vijayawada
S. Nishitha,
6th Class, Clarence Public School, Bengaluru.
N. V. L. Tejaswini
Amali English Medium High School
S. G. S. Keertana
Vijayawada
N. R. Harsha Vardhan Reddy
10th Class, J N V, Kadapa.
C. Harsha Vardhan
10th Class
P. Nithin
8th Class, Bhashyam Global High School
Charan
Pradhamika Patashala, Nalluru
B. Nandu
Pradhamika Patashala, Nalluru
MadanSai
AUM Concept School, Vijayanagaram,
D. Vijeshwari,
10th Class
Naga Jyotsna
Mangampet, Kadapa Zilla
Adisesha Reddy
Mangampet, Kadapa
N. Shriman
9th Class, Apex Central School, Mahabubnagar
U. Pravallika
Vth Class
P. Tarun
6th Class, Ratnam School, Nellore
P. Vishnu Vardhan
9th Class, ZPHS, Duggondi
N Karthik
Vth Class
Murali Yadav
10th Class, Vishakapatnam
Ch Harsha Vardhan
VIIIth Class, Bhashyam High School
B. Chandini
Vth class, Sriharsha Public School
Sri Anjan
Sri Chaitanya School, Rajahmundry
B. Tejaswi
Rishi Valley School, Narsipatnam
Ch. Siddharth Reddy
10th Class, the Nalgonda Public School
B. Jaswata
8th Class, Master School, Kavali
K. Akhila
Shri Shri English Medium School, Krishna District
D. Vaishnavi
Shri Shri English Medium School, Krishna District
Jyotsna
7th Class, Besi Ramachandrapuram
K. Tanmayi, K. Mohita
Krishna Memorial School, Ongole
B. Yeshwanth
7th Class, Sri Chaitanya Techno School, Amaravati
B. Eashwar Tejani
4th Class, Sri Chaitanya Techno School, Amaravati
B. Chaturved
9th class, St Ann’s School, Chirala, Prakasam Zilla
D. Yoshitha
Srivani Vidhyaniketan
D. Akhil
5th Class, Mudra Concept School, Boduppal.
N. Kalpana
5th Class, Mudra Concept School, Boduppal.
A.S.V.E.R. Uttej
7th Class, KVS Vijayanagaram
A. Sridhatri
9th Class, KVS Vijayanagaram
Darishetty Sanvi
Krishnaveni Patashala, Sirpur, Kaghaznagar
D.S. Rajesh
10th Class, SKERM ZPH School, Anantapur District

Switch to
Telugu

తెలుగు లోకి
మారండి